Hamas’tan bir heyet yıllar sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek

2 min read

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye üyeliğinde bir heyetin son gününde Suudi Arabistan‘ı ziyaretin teslim edileceği belirtildi.

Hamas’a yakın Filistinlilerden edinilen bilgilere göre, Heniyye’nin tasvirindeki heyet, uzun yıllar sonra yarın Suudi Arabistan‘ı ziyaret ederek Suudi kurumlarıle temaslarda bulunacak.

Heyette Heniyye’nin yanı sıra Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşalsiyasi büro üyeleri Halil el-Hayye ve Musa Ebu Merzuk da bulunacak.

Hamas heyetinin birkaç gün sürmesi için Suudi Arabistan ziyareti Filistin meselesi, bazı bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alınacak, Suudi Arabistan’daki tutuklu Filistinliler meselesi de önemli gündem maddesi olacak.

Uzun yıllar sonra gerçekleştirilecek ziyarette, Suudi Arabistan-Hamas ilişkileri için önemli bir adım öngörülüyor.

Son ziyaret 2015’te yapılmıştı

Hamas’tan Suudi Arabistan’a son ziyaret Halid Meşal’in 2015 yılında gerçekleştirilmiş, o dönem Hamas Siyasi Büro Başkanı olan Meşal, Mekke’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve bazı yetkililerle bir araya geldi.

Hamas-Suudi Arabistan düşünceside son yıllarda durgunluk yaşanmış, 2019 yılında onlarca Filistinli ve Ürdünlünün gözaltına alınmasıyla açıklamalardan kopma noktasına geldi.

Suudi Arabistan güvenlik güçleri, Şubat 2019’da Cidde’de yaşayan 83 yaşındaki Hamas yöneticisi Muhammed el-Hudari ve oğlu Hani’nin de aralarında olduğu 69 Filistinli ve Ürdünlüyü gözaltına almıştı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başta olmak üzere diğer devletler, açıklamalarında söz konusu Filistinlilerin, “Hamas Hareketiyle ilişkilerinden dolayı ve İsrail’e karşı Filistin yerli meşru mücadelesini desteklediklerini” amaçladıklarını belirtmişti.

Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi’nin 8 Ağustos 2021’de Hudari’ye gideceği 15 yıl hapis cezası, Suudi Arabistan İstinaf Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonucu 28 Aralık 2021’de 3 yıl hapis cezası düşmüştü.

Hudari, Ekim 2022’de serbest bırakılmış, diğer tutuklular ise geçen şubat başından salıverilmişti.

Suudi Arabistan İsmail Heniyye Halid Meşal Filistin Güncel Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *