Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Rüzgar hızıyla ateş enerjisini elde edene kadar gelecek

3 min read

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’deki orman yangınında son durumla ilgili olarak, “Rüzgar hızı saatte 60 kilometreyi aştı. Bunları karşılamak için büyük bir yığın oluşturdular.” söz konusu.

Bakan Yumaklı, müdahalenin devam ettiği yangın bölgesinde 28. saatte açıklama yaptı.

Yumaklı, sabah yaptığı açıklamada, yaklaşık 1500 hektarlık alanda parçalı yangınların çıktığını, alevlerin etrafını sardıklarını, genişleme ihtimalinin bulunmadığını hatırlattı. Bakan Yumaklı şunları söyledi:

“Şu anda biz onlardan biriyiz ve sonuncuyuz. Aslında Fevzi Çakmak köyüne yakın bir alan da var ama arkadaşlarımız büyük kolaylık sağladılar. Orada bir sıkıntı görmüyoruz. Ancak sabah yaptığım açıklamada , Rüzgar hızı bu saatte saatte 60 kilometreye ulaşacak dedim. Nitekim dediğim gibi oldu. Rüzgar hızı saatte 60 kilometreyi aştı. Şu an bulunduğumuz yerde rüzgarın enerjisini toplayacak. rüzgar (ateş) rüzgar hızıyla bizim bulunduğumuz bölgeye gelecek.Arkadaşlarımız artık onu karşılamak için büyük bir kitle oluşturuyorlar.Bu arada tüm uçaklar enerjilerini azaltmaya çalışıyorlar.konsantrasyonlarını tamamen vermişler. Burada.”

Yumaklı, yangın nedeniyle yoğun duman oluştuğunu belirterek, “Ancak buraya geldiğinde enerjisinin azalmasını bekliyoruz. Bu enerji azalmasının ardından arkadaşlarımız bir araya gelerek başka bir yere yayılmaması için bazı faaliyetler gerçekleştirecekler. mümkün olduğu kadar.” ifadesini kullandı.

“1-2 saat içinde gerçek resmi göreceğiz”

Bakan Yumaklı, orman yangınlarına müdahalede “nokta atma” olarak bilinen bir kavramın bulunduğunu anlattı.

Bölgede çalışmaların devam ettiğine değinen Yumaklı, şu bilgileri verdi:

“Arkadaşlarımız burada yangınla ilgili çalışmalar yaparken rüzgar hızıyla yangın malzemeleri, yanmış malzemeler, yanmamış alanlar üzerlerinden geçebiliyor ama biz şu anda bunun için gerekli önlemleri aldık. İnşallah 1-2 içinde olur. Saatler sonra aynı sabah da söylediğim gibi burası ile ilgili gerçek tabloyu göreceğiz.Şu anda yoğun duman olduğu için arkadaşlarımızla iletişime geçtik, durum değerlendirmesi yaptık ve arkadaşlarımızın yönlendirmelerini onlardan aldık. İnsansız hava araçlarımızdan gelen bilgilerle onların yukarıdan görmesi çok önemli, aynı zamanda yangınla mücadelemizde de çok önemli.”

Bakan Yumaklı, yetkililerin yaptığı bilgiler dışındaki tahmin veya yorumların kamuoyunu farklı düşüncelere sürükleyebileceğini vurguladı.

İtfaiyenin ekip halinde çalışan “çok büyük bir ordu” tarafından yürütüldüğünü kaydeden Yumaklı, “Sizler için topladıkları bilgileri yine sizin aracılığınızla halkımıza doğru ve kolay bir şekilde aktaralım. Bir tane daha var. rica: Şu an bulunduğumuz bölgede arkadaşlar hem gözlem amaçlı hem de geçiş noktasına trafik var bu bilgiden sonra işi biten arkadaşlar en yakın bölgeye çekilirse buradaki arkadaşların işi kolaylaşacaktır ” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Fevzi Çakmak Çanakkale Politika Haberleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *