Malatya Belediyesi hangi partiden? Malatya Belediye Başkanı kimdir?

2 min read

Malatya Belediyesi hangi partiden? sorusu soruluyor. Halkın merak ettiği konulardan biri Malatya Belediye hangi partiden? Malatya Belediye Başkanı kimdir? Sorularınızın yanıtları haberimizde. İşte tüm merak edilenler…

MALATYA BELEDİYE BAŞKANI HANGİ PARTİLİ?

Selahattin Gürkan Malatya’nın belediye başkanıdır.

MALATYA BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN KİMDİR?

Selahattin Gürkan; 1958 yılında Malatya’da doğdu.

• Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi,

• Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi,

• Bolu Eğitim Enstitüsü

mezunudur.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda yönetim, müfettişlik,

İş ve İş Kurumu Bölge Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Selahattin Gürkan

2004 – 2009

2009 – 2014

2014 – 2019

Görev yaptığı dönemlerde Battalgazi Belediye Başkanı olarak görevini sürdürdü.

Gürkan; 2019 yerel seçimlerinde Malatya’da daha önce ulaşılamayan rekor bir oyla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Gürkan’ın görev yaptığı dönemdeki “Yeşil Kuşak Projesi”, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Millet Bahçesi” adıyla taçlandırılarak tüm Türkiye’ye yaygınlaştırıldı.

Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Bankası SODES ve DOKAB gibi birçok Projeyi hayata geçiren Gürkan, bölgenin en yüksek hibeli Avrupa Birliği projesini Battalgazi’de hayata geçirdi.

“Battalgazi Semti” adlı bir kitabı bulunan Gürkan’ın, Türkiye genelinde standart format olarak kabul edilen “Battalgazi Kültür Envanteri” adlı eseri bulunmaktadır.

Henüz belediye başkanı olmadığı dönemde Malatya’nın İkinci Üniversite ihtiyacına kentteki ilk ses olan Gürkan, belediye başkanlığı döneminde Turgut Özal Üniversitesi’ne yer tahsisi ile birlikte birçok hizmete imza attı.

Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan çok sayıda ödülün yanı sıra, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yılın Belediye Başkanı Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Gürkan; Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yöneticilik, Spor Kulüp Başkanı olarak görev yaptı.

İnönü Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü’nde Misafir Öğretim Görevlisi olarak ders veren Selahattin Gürkan, Göç, Sosyal Entegrasyon, Turizm gibi konularda farklı üniversitelerin düzenlediği panel, konferans gibi farklı akademik toplantılara konuşmacı olarak katılmaktadır.

Selahattin Gürkan evli ve iki çocuk babasıdır.

Malatya Belediyesi Selahattin Gürkan Malatya Gündem Haberleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *