Güney Kore ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanları İlişkileri Geliştirme İçin Görüştü

2 min read

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ve Yeni Zelandalı mevkidaşı Nanaia Mahuta, ikili ilişkiler geliştirme ve küresel devletlere karşı işbirliğini artırmaya yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılacağı, Park ve Mahuta’nın, Güney Kore-Pasifik Adaları Zirvesi kapsamında bir araya geldiği bildirildi.

İki bakanın Pasifik bölgesindeki iş birliği, ekonomi, ticaret ve Kore Yarımadası hakkındaki gelişmeler hakkında görüştüğü belirtilen hususlar, Park ve Mahuta’nın ortak değerlerine dayalı işbirliklerinin gelişmesinde anlaştığı kaydedildi.

Açıklamada, iki bakanın ayrıca dijital bilim ticaret, ve teknoloji üzerindeki bağları genişleme taahhüdünde bulunduğu bilgisi yer aldı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un ev sahipliğinde düzenlenen Güney Kore-Pasifik Adaları Zirvesi’nde liderler, zirvenin ilk gününde iklim krizi ve kalkınma konuları üzerinde durmuştu.

Zirvenin ardından Seul yönetimi ve 17 ada ülkesi tarafından yayınlanan ortak bildiride, Güney Kore ve Pasifik ülkelerinin başta iklim kriziyle mücadele ve kalkınma dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki iş birliği geliştirme kararı alınmış belirtilmişti.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 29-30 Mayıs’ta yapılan Güney Kore-Pasifik Adaları Zirvesi, “Ortak Refah Yolunda İlerlemek: Mavi Pasifik ile İşbirliğini Güçlendirmek” temasıyla düzenleniyor.

Mikronezya hariç zirveye, Pasifik Adaları Forumu üyesi başta Papua Yeni Gine olmak üzere, Fiji, Marshall Adaları, Solomon Adaları, Tuvalu, Vanuatu, Tonga, Palau, Niue, Nauru, Kiribati, Samoa, Cook Adaları, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransız Polinezyası ve Yeni Kaledonya’ya katıldı. Bu ülkelerden 12’si lider, 5’i bakan konumunda temsil edildi.

Yeni Zelanda Güney Kore Kore Dünya Haberleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *