Depremzedeler İçin Yapılan Kalıcı Konutlar Hızla Yükseliyor

4 min read

ASRIN felaketi? olarak nitelendirilen depremlerin ardından, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da yapımına başlanan kalıcı konutlar hızla yükseliyor. Çalışmaların gece barındırdıkları gündüz ve örnek dairelerin hazır hale getirildiği deprem kentlerinden Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki ilk etap konutların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 11 ilde büyük yıkıma neden oldu 50 bin evli kişinin hayatını kaybettiği ve sonuçta ‘asrın felaketi’ olarak ölüm depremlerin ardından kadınların barınması için kalıcı konut inşasına başlandı. Zemin etüt sistemini ardından belirledikten sonra, TOKİ yoluyla ile ihaleler inşa ederek kalıcı konutların temelleri atıldı. Tünel kalıp sistemiyle inşa edilen ve en fazla 5 kat ile yatay mimarinin esas olarak alındığı kalıcı konutların bir önceki bitirmek için bölgede yürütme yoğun olarak sürüyor.

İSLAHİYE’DE 402 KONUT, 29 EKİM’DE TESLİM EDİLECEK

Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, afetzedelerin barınması için çadır, konteyner ve prefabrik yapılar hazır hale getirildikten sonra zemin etüt çalışması tamamlanan alanlarda, ihalelerin yapılmasıyla inşaat çalışmaları başladı. İslahiye’de 4 bin 531, Nurdağı’nda ise 2 bin 909 konut inşaatı için örnek daire de hazırlanmıştır. İslahiye ilçesinde yapımı kalıcı kalıcı konutların 402 konutluk ilk etabının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na hazır hale getirilerek sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. İslahiye ve Nurdağı ilçesinde yapımı devam eden konutun da yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Gaziantep’te ikamet 29 bin 751 kalıcı konutun yanı sıra 12 bin 607 de köy evi de yapılacak.

KÖY EVLERİ, RAMAZAN BAYRAMINDA TESLİM EDİLMİŞTİ

Köylerde evleri yıkılan depremzedeler için köy evlerinin inşaatı da sürüyor. Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Balpınar ve Mesthüyük ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi Özbek köyünde yapımı tamamlanan 102 ve 106 metrekare 3+1 olarak tasarlanmış köy evleri, Ramazan Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın misafirle sahiplerine teslim edilmişti. Bu törenin ardından da yapımı tamamlanan köy evleri hak sahiplerine teslim ediliyor.

MALATYA’DA KONUTLAR, OCAK AYINDA TESLİM EDİLECEK

Malatya’da TOKİ tarafından yapılan afet konutları hızla yükseliyor. Konutların bir kapsamı kaba inşaatı tamamlanırken, örnek daire de hazırlanmıştır. Mart ayının temellerinin atıldığı ilk etapta; 13 bin 975 konut yapılacak. Yatay ve yöresel mimariye uygun şekilde sağlam zemin inşa edilen konutların eylül ayında yapılması kaba inşaatlarının bitirilmesi ve 2024 yılı ocak ayında da teslim edilmesi hedefleniyor. TOKİ tarafından radye temel ve tünel kalıp sistemiyle İkizce Mahallesi’nde 6 etapta toplam 8 bin 799 konut yapılacak. Malatya kent genelinde afetzedeler için satışa çıkacak 70 bin 1 konut inşa edilecek.

KAHRAMANMARAŞ’TA KONUTLAR YÜKSELMEYE BAŞLADI

Kahramanmaraş’ta da kalıcı konutların inşaatı için yoğun bir şekilde devam ediyor. Karacasu Ferhus Mahallesi’nde yapımı süren ve örnek dairenin tamamlandığı kentte, kalıcı konutlar bir yükselmeye başladı. Kahramanmaraş tahmini 77 bin 57 konut ve 30 bin 310 köy evi inşa edilecek afetzedelere teslim edilecek.

ADIYAMAN, ŞANTİYE ALANINA DÖNDÜ

Adıyaman’da da kalıcı konutların inşasının ardından kent şantiye bölgesine döndü. Toplamda 49 bin 934 konut ve 23 bin 640 köy evi yapılacak olan Adıyaman’da ilk etabın yapıldığı Örenli Mahallesi’nde konutlar yükselmeye başladı. Kentte konutların tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi için görevliler, iş makinelerini çalıştırma çalışmalarını 24 saat esasına göre sürdürüyor.

ŞANLIURFA VE KİLİS’TE DE İNŞAATLAR YAPILIYOR

Depremden etkilenmeden Şanlıurfa’da 8 bin 3 konut ile 3 bin köy evi, Kilis’te ise 1854 konut ve 2 bin 628 köy evi yapılacak. Her iki kentte de ihalesi tamamlanan konutların inşasına başlandı. Şanlıurfa ve Kilis’te de işletmelerin başlamasıyla yüklenici firmalar, yükselmeye başlayan konutları en kısa sürede tamamlayarak afetzedelere teslim etmeyi planlıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Güncel Haberler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *